برو به محتوای اصلی

آیا اجاره موتور یا ماشین در پوکت به صرفه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در کجا بریم می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

فرخ جراح باشی
فرخ جراح باشی،مربی موی تای - بکس تایلندی

برای اجاره موتور و ماشین در تایلند (از جمله پوکت) نیاز به گواهینامه بین المللی دارید، داشتن گواهینامه، یا ترجمه آن برای اجاره ماشین در تایلند کافی نیست. در نظر داشته باشید که بسیاری از مسافرین گواهینامه بین المللی ندارند و تایلندی‌ها برای اینکه خودرو یا موتور خود را اجاره بدهند، در مورد مدارک چندان سختگیری نمی‌کنند. ولی اگر پلیس شما را نگه داشت و مدارک خواست، شما مسئول خواهید بود. تایلندی‌ها بسیار مهربان و خوبند، اما در شرایط اینچنینی، همان یک ذره انگلیسی را که صحبت می‌کردند فراموش می‌کنند و در واقع شمایید و حوضتان. 

در تایلند شرکتهای زنجیره ای وجود دارند که ماشین (و کمتر موتور) اجاره می‌دن، اجاره از اونها کمی گرونتره ولی خیلی مطمئنتر هست.

شرکتهای زنجیره ای اجاره ماشین در تایلند
شرکتهای زنجیره ای اجاره ماشین در تایلند

فساد و رشوه در پلیس تایلند خیلی کمه  و میشه گفت که پلیس وظیفه شناسی دارند.

اجاره موتور در تایلند
اجاره موتور در تایلند

برای اجاره موتور گازی نیاز به گواهینامه ندارید، اما برای اجاره موتور دنده ای یا ماشین در پوکت باید گواهینامه بین المللی داشته باشید. هر چند خیلی بعیده که کسی شما رو نگه داره و ازتون گواهینامه بخواد. اما به هر حال، موارد زیر رو حتما باید در نظر بگیرید:

اولا: خیابانهای جهت رانندگی در پوکت، مثل لندن و استرالیا، برعکس ایران هستند، معمولا چند هفته طول میکشه تا آدم عادت کنه، بعضی وقتها اصلا حواستون نباشه می‌رید توی لاین مخالف!!! که خیلی هم خطرناکه

دوما: خیابونهای تایلند، خصوصا بانکوک، خیلی پیچیده هستند و اکر حواستون نباشه، گم می‌شید.

سوما: اگر وسیله نقلیه اتون خراب بشه، معمولا اجاره دهنده زیر بار نمی‌ره و از شما خسارت می‌خواد، ترجیحا اگر وسیله ای رو اجاره می‌کنید حتما نو اونها رو اجاره کنید.

توی تایلند، بنزین رو مثل آب معدنی تو خیابون می‌فروشند، ولی اگر از شهر دور می‌شید، حتما حواستون به عقربه بنزین باشه،

 

قانون راهنمایی رانندگی در تایلند کمی با ایران متفاوت است، در تایلند، مثل انگلیس، استرالیا و هند، فرمان سمت راست است و جهت حرکت ماشینها نیز در خیابان برعکس است. ماشینها در تهران پاد ساعتگرد دور میدانها می‌چرخند، اما در تایلند، ماشینها ساعتگرد دور میدانها حرکت می‌کنند.

این تفاوت در ساعتهای اولیه تجربه رانندگی خیلی دردسر ساز است، حتما مواظب باشید و وقتیکه تازه پشت فرمان موتور و ماشین می‌نشینید، دقت کنید تا مثل بنده با اعتماد به نفس کامل در مسیر خلاف خیابان حرکت نکنید.

برخی مسافرین (خصوصا سربازان آمریکایی) موتورهای سنگین و حجیم اجاره می‌کنند، که البته رانندگی با آنها نیازمند مهارت و تخصص ویژه ای است. بنظرم نباید جوگیر شد و از اونها اجاره کرد چون اولا گرونه و دوما خطرناک.

اجاره موتور در تایلند
اجاره موتور در تایلند

در مجموع، بهتره که موتور یا ماشین کم مصرف و بادوامی را اجاره کنید، تا اولا با خراب شدن آنها، روزتان خراب نشود و در خطر پرداخت هزینه تعمیرات و ... نیافتید.

این مسئله حتی در مورد اجاره جت اسکی هم صادقه، بهتره که قبل از اجاره جت اسکی، از سلامت کامل آن مطمئن شوید، و مجبور به پرداخت هزینه و خسارت ترک یا شکستگی بدنه جت اسکی نشید.

۰